Avrupa Sistematik Risk Kurulu (European Systemic Risk Board – ESRB), kripto paralar hakkında bir rapor yayımladı ve kaldıraç konusuna değindi. AB otoritelerinin kripto paralarda ve onlara bağlı yatırım fonlarındaki kaldıraç oranına sınır getirmesi gerektiğini belirten raporda, bu kısıtlamanın 2022’de yaşanan kripto krizlerinin bir kez daha yaşanmaması için getirilmesi gerektiği ifade edildi.

“Bir anda ve çabuk gelebilir”

ESRB tarafından yapılan açıklamada, sistematik risklerin bir anda ve çok çabuk gelebileceği belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Sistematik riskler çabuk ve anlık gelir. Son yıllarda görülen hızlı büyümenin devam etmesi durumunda, kripto varlıklar finansal istikrara tehdit oluşturabilirler. Son kabul edilen AB regülasyonlarına, kaldıraçlı işlemlere limit getirilmesi maddesi de eklenmelidir. Ayrıca kripto firmalarının müşterilerine token’ları kredi olarak sunmasına da sınırlama getirilmelidir. Bu sayede de kullanıcılar, fazladan teminat vererek kaldıraçlı işlem sayılarını artırmaktadırlar”

Reuters’in geçtiği bilgide ayrıca, ESRB’nin önerilerinin AB için zorunlu olmadığı ancak ileriki dönemde yapılacak düzenlemeler için önemli bir bilgilendirici görevi gördüğü belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Avrupa Konseyi, geçtiğimiz hafta “Piyasalarda kripto varlıklar” yani MiCA isimli yasa tasarısını onaylamış ve bu regülasyonlar bütününün uygulanması sürecini resmen başlatmıştı. MiCA, AB yargı bölgesi içindeki şirketlerin müşterilerine hizmet sağlayabilmesi için AB’den onay almasını zorunlu kılıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

By admin

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler Dini Sohbet eski chat siteleri Gabile Sohbet Sohbet Sitesi Cinsel Sohbet