AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK sonrası basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çelik şunları kaydetti:

“Eğer Türkiye bu mücadeleyi vermeseydi DAEŞ’in, PKK’nın gayri meşru yapılanmaları ortaya çıkacaktı. Burada üzücü ve dikkat çekici nokta şudur; Türkiye ne zaman terörle mücadelede kararlılık belirtse müttefiklerimizden “endişeliyiz” açıklaması geliyor.

Yunanistan adaların birçoğunu silahlandırmaya çalıştı. Adaların silahsızlandırılması hukukun gereğidir. Hukuku ihlal eden Yunanistan tarafıdır.

Efes Tatbikatı büyük bir katılımla dünyada büyük ses getirdi. Ege adalarının silahlandırılması konusunda Cumhurbaşkanımızın güçlü bir açıklaması oldu. Her zaman şunu söylüyoruz. Yunanistan bizim komşumuz, sorunları masada çözebileceğimize açığız. Ama Yunanistan sürekli olarak üçüncü ülkeleri işe katıyor. Paris Antlaşması, Meis adasının da dahil olarak 14 adanın silahsız olmasını teyit ediyor. Ne zaman hukuka davet etsek maalesef Yunanistan bunu ‘Komşumuzun saldırganlığı, Türkiye’nin Yunanistan’ı tehdidi’ gibisinden propagandalara çevirmeye çalışıyor.

Dünyada deniz sahasının 2 katı kadar hava sahası talep eden Yunanistan’dan başka ülke yok. Bütün bunlar ortadayken, Lozan ve Paris anlaşmasında sayılırken, tutup adaları silahlandırarak bunları yok sayıyorlar. Hukuku ihlal eden taraf Yunanistan’dır. “Gelin bunları masada, aramızda çözelim” diyen de biziz. Buradaki tartışmanın esası, Türkiye’nin Mavi Vatan konusundaki hassasiyetinin hukuka uygun olmasıdır. Meşru Kıbrıs Barış Harekatı’nı bile bir tehdit olarak ABD Kongresi’nde sundu Miçotakis.

Cumhurbaşkanımız adayının kendisi olduğunu ifade etti. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da partisinden gelen davranışlar, helalleşme hesaplaşma arasında gidip geliyor. Dolayısıyla net olmayan bir durum var. Türkiye’de herhangi makama aday olan birinin kimlik unsurunun tartışma yapılması, insan haklarına aykırı bir durumdur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes 1. sınıf vatandaştır. Herhangi bir kimsenin etnik kimliği üzerinden ötekileştirilmesine biz asla müsaade etmeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nde etnik kimliği üzerinden etiketlenmesi olmaz. Etnik, mezhebi kimlikler tartışma konusu yapılamaz. Bu tartışmanın gündeme gelmesini ayıplıyoruz, reddediyoruz.

Ömer Çelik, Canan Kftancıoğlu’nun parti üyeliğinin düşürülmesi konusunda ise, “Yargıtay bir karar vermiştir ve orada hukuk işleyecektir.” diye konuştu.

By admin

Haber Articles Dizin Makale Kaliteli Backlink Film Dizi Sohbet Odaları Antalya Boya Son Dakika Habe Seo Hzimetleri 7/24haber Free Backlinks Free Shop Yüksek DR Backlink Articles Directory Articles Backlink Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platform Footer Backlink Backlink News Haber