Yatırımcılar, Amerikan bankacılık krizi riskine karşı güvenli limanlar bulmak için çabalarken nakde dönüşler gerçekleşti. Ayrıca altın ve Bitcoin geçen hafta önemli girişler yaşadı.

Bank of America (BoA), ABD’li yetkililerin Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ı kurtardığı geçen hafta sonundan bu yana 112.7 milyar dolarlık varlığın nakde, 600 milyon doların da altına aktığını bildirdi.

BoA’nın en son haftalık ABD piyasa istatistiklerine göre, bu nakit girişi, Nisan 2020’den bu yana görülenin en büyüğüydü ve ayrıca bu çeyreği en yüksek hareketin yaşandığı döngü haline getirdi.

“Piyasalardan kaçış tahvil çıkışlarını tetikledi”

Banka, tahvil çıkışlarının 2,3 milyar dolar ile ılımlı olduğunu, bunun ABD devlet tahvillerine güçlü girişleri ve gelişmekte olan piyasalardan kaçışı yansıttığını bildirdi.

BoA, hisse senetleri Lehman’ın iflası ve Covid krizi sırasında görülen itfaları takip etseydi, çıkışların 30 ila 50 milyar dolar arasında olacağını, ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti.

Banka ayrıca, “Kripto da iyi performans gösterirken (yüzde 41 değer artışı), ABD hisse senedi fon akışı neredeyse hiç değişmedi ve hisselerin direncini vurguladı.” diye ekledi.

BOA, “Aynı tas aynı hamam” dedi

Bankaların acil olarak Fed’den 165 milyar dolar ve iskonto penceresinden 153 milyar dolar borçlandığına da dikkat çeken BoA, “Acil durum kredileri… daha sıkı banka kredilendirme kuralları… Küçük işletmeler için sermayeye kısıtlı erişim… Artan işsizlik oranları… Aynı tas aynı hamam” şeklinde espri yaptı.

1870 yılından bu yana dünyada 14 büyük resesyon yaşandığı belirtilen raporda, bunların hepsinin savaşlar, salgın hastalıklar ve bankacılık krizlerinden kaynaklandığı aktarıldı. Ayrıca sonuncusunun kişi başına düşen dünya GSYH’sinde ortalama yüzde 4’lük bir düşüşe neden olduğunu eklendi.

Küçük işletmeler risk altında

BoA, bankacılık krizlerini daha sıkı kredi standartları ile daha düşük risk iştahının izlediğini ve bölgesel banka kredilerine bağımlı oldukları için en olumsuz etkilenenlerin küçük işletmeler olduğunu da belirtti.

Raporda, “ABD’de ofis boşluk oranlarının çok yüksek olması (2022’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 18,7) nedeniyle ticari gayrimenkuller bir sonraki düşüş noktası olarak görülüyor.” dendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Sohbet Sohbet Sohbet com Sohbetci Canlı Sohbet Dünyadan Haberler Makale Dizini Borsa Haberleri Makaleler Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Çevrimiçi haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Makaleler Dizin Makalesi Mobil Sohbet mobil Sohbet Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Ücretsiz Mağaza Haber Times E haber Türk Ücretsiz Geri Bağlantılar 7/24haber Footer Backlink Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizisi Spor Haberleri Kaliteli Backlink Haber Son Dakika Haber Seo Hızları Sohbet Odaları Sohbet Antalya Boya Haber Haber Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri Ats Tente tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Eski Mynet Sohbet Güncel Haberler Çemberleme Makinaları