Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı”nın (CICA) 6. Zirvesi dolayısıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’daki temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Erdoğan ve Putin’in, zirvenin düzenlendiği Bağımsızlık Sarayı’ndaki görüşmesi basına kapalı devam ediyor.

İki lider görüşme öncesi kısa birer açıklama yaptı.

PUTİN: GAZ TEDARİKİNDE TÜRKİYE AB İÇİN EN ÖNEMLİ GÜZERGAH

Doğalgaz tedarikinde Türkiye’nin en güvenli güzergah haline geldiğini belirten Putin şunları söyledi:

”Nükleer santral çalışması planlandığı gibi gidiyor. Gaz tedarikinde Türkiye en güvenli güzergah haline geldi şu an. Avrupa’dan çok daha güvenli güzergah haline geldi. Türkiye, Avrupa Birliği’ne gaz sağlamanın en güvenilir yolu olabileceğini kanıtladı.

TÜRKİYE’DE DOĞALGAZ MERKEZİ ÖNERİSİ

Dün Rusya Enerji Haftası’nda enerji bakanınız ve BOTAŞ ile müzakereler yaptık. Bir gaz boru hattı daha inşa etme niyetimiz var. Türkiye’yi dünyanın en büyük gaz merkezi haline getirme niyetimizi belirledik. Bu merkezin çalışması sayesinde hem tedarik hem de fiyat belirleme konusunda güzel bir platform olacaktır.

”GAZ FİYATLARI SİYASİ İMALAR OLMADAN BELİRLENEBİLİR”

Rusya’dan Türkiye’ye hidrokarbon tedariki tam akışla devam ediyor. Doğalgaz fiyatları şu anda zirvede. Türkiye’de bir merkez önerisinde gaz fiyatları siyasi imalar olmadan belirlenebilir.

”TÜRKAKIM’A SABOTAJ YAPACAKLARDI”

TürkAkım’a da sabotaj yapacaklardı ancak önledik.

”UKRAYNA TAHILINI ALAN ÜLKELER, ERDOĞAN’A MİNNETTAR OLMALI”

Tahılın hala küçük bir kısmı en fakir ülkelere gidiyor. İstanbul anlaşması kapsamında Ukrayna tahılını alan ülkeler, Erdoğan’a minnettar olmalı.”

ERDOĞAN: AKKUYU’NUN AÇILMASI DÜNYADA FARKLI BİR SES GETİRECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şöyle konuştu:

”Akkuyu çok önemli bir adım. Akkuyu’nun birinci türbininin önümüzdeki yılın ilk yarısında açılması dünyada farklı bir ses getirecektir. (Nükleer santral) Sinop’la ilgili bir adım atılabilirse bu tabii çok daha farklı bir çarpan etkisi yapacaktır.

”TAHIL MUTABAKATINI GÜÇLENDİREREK SÜRDÜRMELİYİZ”

İstanbul Mutabakatı’nı güçlendirerek devam ettirmemiz, Rusya tahıl ve gübresinin Türkiye üzerinden az gelişmiş ülkelere naklini yapma konusunda kararlıyız. Tahıl mutabakatını güçlendirerek sürdürmeliyiz.Türkiye ile Rusya’nın bu süreç içinde atacağı adımlar belli çevreleri rahatsız ederken öbür tarafta az gelişmiş ülkeleri de mutlu edecektir.”

Astana'da Erdoğan-Putin zirvesi - 1

Görüşmede; Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi ve tahıl koridorunun genişletilmesi gibi konuların ele alınması bekleniyor.

İki liderin görüşmesi, Kerç Köprüsü’ne yapılan saldırı sonrasında başlayan Rusya’nın karşı saldırılarının hemen ardından gerçekleşmesi nedeniyle dikkatle takip ediliyor.

Masada Rusya ile Batı arasında, Türkiye ev sahipliğinde görüşmeler yapılması ihtimali de olacak.

Putin’in ”Türkiye’de Avrupa için büyük bir doğalgaz merkezi kurabiliriz” açıklamasının ardından, iki liderin alternatif doğalgaz rotaları konusunda da görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

By admin

Haber Antalya Tente Articles Dizin Makale Kaliteli Backlink Film Dizi Sohbet Odaları Antalya Boya Son Dakika Habe Spor Haber Seo Hzimetleri 7/24haber Free Backlinks Free Shop Yüksek DR Backlink Articles Directory Articles Backlink Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platform Footer Backlink Backlink News Haber Aşk Sohbet