Silikon Vadisi bankasıyla başlayan ve Signature Bank ile devam eden kriz hafta sonu kripto para piyasalarında büyük bir karmaşa ve bilinmezliğe yol açarken, kripto para araştırma firması Kaiko; borsalar, USDC’nin 1 dolara olan dengesinin bozulması ve genel gidişatla ilgili önemli bir rapor hazırladı.

Piyasa yapıcıların, önlerini görebilmek için birçok borsada ABD doları aktarım yollarını kesmesinin, bir süreliğine platformlarda ciddi likidite düşüşüne yol açtığı belirtilen raporda, bu durumdan en az etkilenen şirketin ise Binance olduğu vurgulandı. Pazartesi sabahı itibariyle karmaşanın bittiği belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı:

“Borsalardan likidite çıktı”

ABD doları ödeme yollarında kesinti olması demek, buradaki piyasa yapıcıların, kripto piyasalarında likidite sunmaya nasıl güvenli bir şekilde devam edebilmelerini yeniden araştırmak için platformlardan likidite çektikleri anlamına gelir.Bu durum ise borsaların önemli seviyelerde güç ve  hacim derinliği kaybetmesine neden oldu.

“Binance küresel çapta fazla etkilenmedi”

Mart ayı itibarıyla likidite derinliğinde; Gemini borsasında %74, Coinbase’de %50 ve Binance.US’te ise %29’luk azalma oldu. Küresel çapta hizmet veren Binance ise bunun avantajını iyi kullandı ve borsadaki likidite derinliği sadece %13 azaldı. İlk 10 büyük kripto paradaki likidite azalması oranı ise %52’ye kadar çıktı.

“Bir gecede 125 milyon dolarlık artış”

Ancak işlerin düzelmesinin ve Circle’ın 3.3 milyar dolarlık fonuna ulaşabileceğinin görülmesinin ardından sadece bir gecede piyasa derinliğinde 125 milyon dolarlık artış oldu. Bu, yüzde 30’luk bir orana tekabül ediyordu. Artan fiyatların, borsalardaki ABD doları likiditesi üzerinde mutlaka bir etkisi vardır ancak araştırmamız, önemli miktardaki artışın özellikle USDC’ye eklenen likiditeden geldiğini gösteriyor.

Genel olarak kripto endüstrisi çok önemli bir piyasa testi geçirdi ve şu anda piyasalar daha istikrarlı bir durumda görünüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Articles Dizin Makale Kaliteli Backlink Film Dizi Sohbet Odaları Antalya Boya Son Dakika Habe Seo Hzimetleri E haber Türk 7/24haber Free Backlinks Free Shop Yüksek DR Backlink Articles Directory Articles Backlink Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platform Footer Backlink Backlink News Haber Online haberler Haber Times Gündem Haberleri Dünyadan Haberler News times Haber Son dakika haberler Siyaset Haberleri Moda Haberleri Magazin Haberleri tente Haber Moda Haber Spor Haberleri Sohbet Borsa Haberleri Ats Tente Sohbet Chat Muhabbet mobil Chat Mobil Sohbet Mobil Muhabbet Cinsel Sohbet Geveze Sohbet Güncel Haberler Sohbet Çemberleme Makinaları