Bitcoin mempool’undaki (bellek havuzu) ağ tarafından onaylanmayı bekleyen Bitcoin işlemlerinin sayısı Terra çöküşünden bu yana rekor seviyeye ulaştı.

Blok zincirine henüz eklenmemiş geçerli işlemlerin saklandığı bir veri yapısı olan mempool’da 9 Mart öğleden sonra kısa süreliğine yaklaşık 81 bin işlem yer aldı. Bu da bir numaralı blok zincirine olan ilginin arttığını gösteriyor.

Bu rakam, algoritmik sabit coin UST’nin sıfıra düştüğü 13 Mayıs 2022 zirvesinden sadece 1.000 coin daha azken, FTX’in çöküşünün ardından kasım ortasında onaylanmamış 48 bin coin’den yüzde 66 daha fazlaydı.

Bitcoin mempool’unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (son 6 yıl)

Bitcoin ağında onay bekleyen işlem sayısı, en son BTC’nin ilk kez 20 bin dolara çıktığı Aralık 2017’de 256 bini aşarak rekor seviyelere ulaşmıştı.

Bitcoin mempool’u geçen hafta neden yükseldi?

Analiz platformu CryptoQuant’ın pazarlama müdürü Ho Chan Chung, Blockworks’e konuyla ilgili açıklamada bulundu. Chung, USDC’nin 11 Mart’ta 0,90 doların altına düşmesiyle hem BTC hem de ETH için spot ve sürekli piyasalarda işlem hacimlerinde bir sıçrama olduğunu belirtti.

Habere göre mempool, zincir üzerinde kapatılmaya çalışılan bu işlemleri yansıtıyor olabilir. Ancak onaylanmamış işlemler, USDC’nin ABD Doları ile 1:1’lik dengesini kaybetmesinden yaklaşık 30 saat önce zirveye ulaştı. Bu olay, DAI de dahil olmak üzere bir dizi diğer sabit coin’e yayıldı.

USDC kısa süreliğine tüm zamanların en düşük seviyesine inmeden önce, onaylanmamış işlemlerin sayısı da hızla azaldı.

Öte yandan 0xB10C takma adlı Bitcoin geliştiricisi de “Genel olarak, 30 saat sonra gerçekleşen depeg ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Görünüşe göre birisi o saatlerde 2 sat/vB gibi düşük bir ücret oranıyla çok sayıda işlem bloğu yayınlamış.” yorumunu yaptı.

Bitcoin mempool'unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (mart ayı)
Bitcoin mempool’unda bulunan onaylanmamış işlem sayısı grafiği (mart ayı)
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Sohbet Sohbet Sohbet com Sohbetci Canlı Sohbet Dünyadan Haberler Makale Dizini Borsa Haberleri Makaleler Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Çevrimiçi haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Makaleler Dizin Makalesi Mobil Sohbet mobil Sohbet Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Ücretsiz Mağaza Haber Times E haber Türk Ücretsiz Geri Bağlantılar 7/24haber Footer Backlink Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizisi Spor Haberleri Kaliteli Backlink Haber Son Dakika Haber Seo Hızları Sohbet Odaları Sohbet Antalya Boya Haber Haber Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri Ats Tente tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Eski Mynet Sohbet Güncel Haberler Çemberleme Makinaları