Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Dış politika gündemi ve Rusya – Ukrayna arasındaki savaşla ilgili açıklamalar yapan iki bakan özellikle Ukrayna’dan açılacak tahıl koridoru ve İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’da tahıl koridoruna yönelik olarak Truss, “Tahıl kriziyle ilgili net bir tutumumuz var. En geç önümüzdeki ay çözülmesi gerektiğini yoksa yıkıcı sonuçları olacağını biliyoruz” dedi.

Kritik Ankara zirvesinden ve iki bakanın açıklamalarından önemli satır başları ise şöyle oldu:

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ANKARA ANLAŞMASI SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR

“Hedeflerimizi büyütmek istiyoruz. ‘Serbest Ticaret Anlaşmasının’ genişletilmesi için uğraşıyoruz. İş dünyamızınız yatırımlarını da artırmak istiyoruz. Bugün Sayı Truss’tan bu sorunların halledilmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Ankara Anlaşması çerçevesinde insanlarımızın başvuru süreçleri gecikiyor. Bu teknik sorunların çözülmesi gerekiyor.”

TERÖRLE MÜCADELE

“Terörle mücadele konusunda Birleşik Krallık bizim müttefikimiz. Son zamanlarda terör eylemlerinde bazı artışlar var. Bizim iade taleplerimiz var. PKK, FETÖ ve DHKPC ile ilgili beklentilerimizi aktardık.

Bölgesel konuları ele aldık. Ukrayna, NATO’nun genişlemesi, Ukrayna’dan tahıl ihracatı için yaptığımız çalışmalar hakkında sayın Truss’a bilgi verdik.

İstişarelerimizi ve iş birliğimizi sürdürmeyi istiyoruz. Tüm bu konuları bugün samimi bir ortamda değerlendirdik. Ziyareti için kendilerine teşekkür ediyorum.”

TRUSS: NATO İLE GÖRÜŞMELERİMİZ OLACAK

“Ankara’da bulunmaktan çok mutluyum. Ukrayna’ya barışı getirmek için hep beraber çalışıyoruz. Ukrayna’daki limanlar şu an bloke edilmiş durumda. Tahılların bu limanlarda beklediğini biliyoruz. Burada güvenli bir aralık oluşturmaya çalışıyoruz. Burada maalesef gecikmeler görüyoruz. En geç önümüzdeki ay eyleme geçilmeli çünkü yeni mahsuller de gelecek.

NATO ile görüşmelerimiz olacak. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının bizim için güçlendirici olacağını düşünüyoruz.”

 

“TÜRKİYE’NİN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUZ”

“Ukrayna egemenliğini tekrar ele geçirene kadar durmamalıyız. Desteğimiz sürmeli. Türkiye’ye de bu konudaki destekleri için çok teşekkür ediyorum. İlişkilerimiz daha hızlı gelişecek.

Türkiye’ye gelmek benim için çok önemli. Amacımız 2’li ilişkileri derinleştirmek. Sanayi alanında işbirliği yapmak istiyoruz. Enerji açısından çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü enerji ile ilgili şu an herkes bir tehdit altında.

Güvenlik konusundaki ilişkilerimizin de güçlendirilmesi için hedeflerimiz söz konusu. Türkiye ve Birleşik Krallık NATO’nun önde gelen ülkeleri olduğu için ilişkilerinin daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye’nin Ukrayna konusundaki çabalarını taktir ediyoruz. Sayın Çavuşoğlu’na da teşekkür ediyorum çabaları için.”

 

By admin