Kripto paralar ve geleneksel piyasalar üzerinde, aldığı kararlar sebebiyle çok büyük etkisi olan Fed, yeni bir endeks geliştirdi. Kuruma bağlı araştırmacılar tarafından oluşturulan ve “Twitter Finansal Duygu Endeksi (FMSI)” adındaki bu geliştirme sayesinde kurum, günlük bazda yaklaşık 4.4 milyon tweet üzerinden ekonomi konusunda kamuoyunun tepkisini ölçüyor.

Fed’in son yıllarda sosyal medyanın yükselişine ve kullanım alanlarına kayıtsız kalmamak isteği ve bu nedenle, piyasa hissiyatını ölçme konusunda kullandığı araçlarını geliştirme kararı aldığı belirtildi.

Geleneksel alan geride ve yavaş kalıyor

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre ayrıca Fed uzmanları, anketler ve ekonomik veriler gibi geleneksel bilgi sağlayıcı unsurların artık sınırlı bilgi verdiğini ve çoğu zaman da gecikmiş olan rakamlarla birçok analizi yanılttığını düşünüyorlar. Sosyal medya alanına gierek Fed hem hızlı hem de gerçek zamanlı verilere ulaşmayı hedefliyor.

Farklı kaynaklardan milyonlarca tweet

FMSI algoritması sayesinde uzmanlar farklı kaynaklardan elde edilen milyonlarca tweet ile daha hızlı verilere ulaşmayı planlıyor. Bu kaynaklar arasında bireysel yazarlar, finans uzmanları ve tanınmış piyasa yorumcuları yer alıyor. Endeks; finans piyasaları, ekonomi ve para politikaları hakkında atılan tweet’leri düzenleyecek. Bu tweet’ler ile negatif ve pozitif duygular ayrıştırılacak. Böylece kamuoyunun tepkisi de daha kolay şekilde ölçülmüş olacak.

Uzmanlar, Fed’deki karar alıcıların bu sayede kamuoyu tepkilerini daha kolay ve hızlı görebileceğini, ayrıca çok daha hızlı manevra yaparak karar alabileceğini ifade ediyorlar.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

By admin

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler Dini Sohbet eski chat siteleri Gabile Sohbet Sohbet Sitesi Cinsel Sohbet