Federal yetkililerin iflas eden Silicon Valley Bank’ta bulunan sigorta kapsamı dışındaki tüm mevduatları karşılamayı değerlendirmeye aldığı iddia edildi.

Finans sisteminde paniğe yol açmasından endişe ediliyor

Washington Post’un konu hakkında bilgi sahibi olan ancak ismi gizli tutulan üç kaynağına dayandırdığı haberine göre yetkililer, yaşanan olayın ABD finans sisteminde paniğe yol açmasından endişe ediyorlar. Hazine Bakanlığı, Fed ve Federal Mevduat Sigorta kurumundan yetkililerin Asya’da piyasaların açılmasına saatler kala bu fikri tartıştığı, Beyaz Saray yetkililerinin de durumu değerlendirdiği bildirildi.

Bilindiği üzere FDIC, banka mevduatlarını 250 bin dolara kadar sigortalıyor. 250 bin doları aşan miktarlar ise güvence altında değil. SVB’nin batmasının ardından bankada sigorta kapsamı dışında kalan mevduatların da güvence altına alınabileceği konuşuluyor. Buradaki zorluk ise kurtarma operasyonunu gerçekleştirecek yasal bir yol bulmak ve aynı zamanda kurtarma operasyonuyla ilgili olarak gelişecek muhalif baskıyla mücadele etmek.

Üçte iki oy gerekiyor

Habere göre, böyle bir kararın Hazine Bakanı Yellen ile birlikte Fed Yönetim Kurulu ve FDIC kurulunun üçte iki oyuyla onaylanması gerekiyor. Şu ana kadar ise herhangi bir nihai karar verilmiş değil ancak satışa çıkarılan SVB’ye alıcı çıkmaması halinde bu yola başvurulabilir.

FDIC, cumartesi günü banka varlıkları için açık artırma sürecini başlatmıştı. Kurum, son teklifleri ise pazar günü öğleden sonraya kadar alacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Articles Dizin Makale Kaliteli Backlink Film Dizi Sohbet Odaları Antalya Boya Son Dakika Habe Seo Hzimetleri E haber Türk 7/24haber Free Backlinks Free Shop Yüksek DR Backlink Articles Directory Articles Backlink Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platform Footer Backlink Backlink News Haber Online haberler Haber Times Gündem Haberleri Dünyadan Haberler News times Haber Son dakika haberler Siyaset Haberleri Moda Haberleri Magazin Haberleri tente Haber Moda Haber Spor Haberleri Sohbet Borsa Haberleri Ats Tente Sohbet Chat Muhabbet mobil Chat Mobil Sohbet Mobil Muhabbet Çemberleme Makinaları