Wall Street Journal, kredi notları düşürülen ve satışı değerlendirilen First Republic Bank ile ilgili önemli iddialar ortaya attı.

Konuya ilişkin habere göre, First Republic Bank’ın üst düzey yöneticileri, bölgesel kredi kuruluşlarla ilgili yaşanan panikten önceki iki ay içinde milyonlarca dolar değerinde şirket hissesini elden çıkardı.

Yöneticiler hisse senedini 120 doların üzerindeyken sattı

Aktarılana göre, First Republic Bank yöneticileri, söz konusu satışları, hisse senedi 120 doların üzerindeyken yaptı ve 12 milyon dolarlık getiri elde ettiler. First Republic Bank’ın hisse fiyatı şu sıralar 32 dolar civarında.

Resmi belgeler, bankanın baş risk yöneticisinin 6 Mart’ta satış yaptığını ortaya çıkardı. İki gün sonra ise Silicon Valley Bank piyasayı şoke etti ve diğer bankaları serbest düşüşe geçirdi. First Republic Bank da en çok etkilenenler arasındaydı.

Aylardır satış yapıyorlardı

Belgelere göre yöneticiler aylardır satış yapıyordu. Yönetim Kurulu Başkanı James Herbert II yılbaşından bu yana 4.5 milyon dolar değerinde hisseyi elden çıkardı. Toplamda, içeriden işlem yapanlar bu yıl şimdiye kadar hisse başına ortalama 130 doların biraz altında fiyatlarla 11.8 milyon dolar değerinde hisse sattı. Bankanın baş kredi yetkilisi, özel varlık yönetimi başkanı ve genel müdürü 7 milyon dolar değerinde hisse senedi satışı yaptı. Bu arada kredi derecelendirme şirketi S&P Global Ratings de bankanın kredi notunu dört kademe düşürerek spekülatif ya da “çöp” (junk) seviyesine indirdi.

Bankadaki ‘insider’ satışlar normal ifşa kurallarından muaf tutuldu

Wall Street Journal’ın analizine göre çarşamba günü itibarıyla First Republic, S&P 500 endeksinde yer alan ve içeriden bilgiye dayalı işlemlerini SEC’ye bildirmeyen tek şirket. Signature Bank da benzer şekilde muaf tutulmuştu ancak hisseleri banka pazar günü kapandıktan sonra çarşamba günü endekste yerini aldı.

Raporlama kurallarındaki tuhaflık, bankaları menkul kıymetlerini SEC’ye kaydettirmekten muaf tutan 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’na kadar uzanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Articles Dizin Makale Kaliteli Backlink Film Dizi Sohbet Odaları Antalya Boya Son Dakika Habe Seo Hzimetleri E haber Türk 7/24haber Free Backlinks Free Shop Yüksek DR Backlink Articles Directory Articles Backlink Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platform Footer Backlink Backlink News Haber Online haberler Haber Times Gündem Haberleri Dünyadan Haberler News times Haber Son dakika haberler Siyaset Haberleri Moda Haberleri Magazin Haberleri tente Haber Moda Haber Spor Haberleri Sohbet Borsa Haberleri Ats Tente Sohbet Chat Muhabbet mobil Chat Mobil Sohbet Mobil Muhabbet Cinsel Sohbet Geveze Sohbet Güncel Haberler Sohbet Çemberleme Makinaları