Ukrayna’daki savaşın simgesi haline gelen Bayraktar İHA’larını üreten Baykar’ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar BBC’den Dzhafer Umerov ve Tatiana Yanutsevich’e konuştu.

“BAYRAKTAR’IN UKRAYNA MÜCADELESİNE DESTEK OLMASINDAN GURUR DUYUYORUZ”

Haluk Bayraktar ürettikleri İHA’ların Ukraynalılar için bir özgürlük simgesi haline gelmesinin nasıl hissettirdiği sorulduğunda geliştirdikleri teknolojinin Ukrayna’nın bağımsızlık mücadelesine destek olmasından gurur duyduğunu söyledi

Bayraktar’ın kendileri için kişisel olarak ne ifade ettiği sorulduğunda ise insansız hava araçlarının daha ‘adil ve eşit’ bir dünyanın oluşturulmasına katkıda bulunmasını istediğini söyledi ve Ukrayna’nın özgür bir dünya için savaştığını belirtti.

Selçuk Bayraktar ise Rusya’nın işgalini haksız ve yasa dışı olarak nitelendirdi ve Ukraynalıların onurlu bir halk olduğunu sözlerine ekledi.

“UKRAYNA İLE YAKIN İLİŞKİLERİMİZ VAR”

Bayraktar sistemlerinin 2018 yılından beri Ukrayna’da kullanıldığı belirten Haluk Bayraktar, “Ukrayna o dönemde pek çok ülke ile görüştü fakat sadece Türkiye bunları satmayı kabul etti. Bununla eş zamanlı olarak Ukrayna ile savunma sektöründe pek çok anlaşma yapıldı ve bunlar farklı teknolojik alanlardaki işbirliğimizi geliştirecek.” dedi.

Bayraktar ayrıca şirketlerinin Ukrayna askerlerine Bayraktar TB2’leri uçurmak için eğitim verdiğini, bu eğitimlerden birinde arkadaş oldukları bir askerin Rus saldırısında yaralandıktan sonra hayatını kaybettiğini, şirket temsilcilerinin cenaze törenine katıldığını ve iki kardeş olarak bu askerin ailesine destek olmak istediklerini belirterek, “Savaş başladığında 10 kamyon insani yardım göndermiştik. Ukrayna ile yakın ilişkilerimiz var. Ukraynalıların acısını paylaşıyor, topraklarını savunmak için verdikleri kahramanca mücadeleye de saygı duyuyoruz” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ PARA DEĞİL”

BBC muhabirlerinin Ukrayna’nın İHA sattıkları ülkelerden sadece biri olduğunu söylemesi üzerine Haluk Bayraktar, “Bizim için başından beri öncelik, iki tarafın da güçlü bir ilişki kurması ve iki tarafın da çıkarına olacak bir işbirliği geliştirmesi.” dedi ve önceliklerinin para olmadığını belirtti:

“Teknoloji geliştiren bir şirketiz. Hedeflerimiz var. Ülkemizin gelişmesine katkı verirken stratejik ortaklarımızı da desteklemeye çalışıyoruz. Teknolojimizi kullanmaları için başkalarına da veriyoruz”

RUS MEDYASINDA BİZİ KARALAYAN YAZILARI GÖRÜYORUZ

Rusya’nın bu duruma nasıl tepki verdiği sorulması üzerine Haluk Bayraktar, İHA’ların ne zaman, nerede kullanılacağına karar verenin Ukrayna ordusu olduğunu belirterek “Bizim sistemlerimiz Rus hava savunma sistemlerini ve zırhlılarını yok ettiği için Rus medyasında bizi karalayan pek çok yazı çıkıyor. Ama nihayetinde biz teknoloji sağlayan bir şirketiz” dedi.

MOSKOVA’YA İHA SATACAK MISINIZ?

Haluk Bayraktar “Moskova size büyük paralar teklif ederse onlara da Bayraktar satar mısınız?” sorusunu ise şöyle cevapladı;

“Bizim işimizin temeli hiçbir zaman para ve maddiyat olmadı. Ukrayna ile dostluk ve işbirliğimiz eskiye gidiyor. Gerçek şu ki Moskova bize ne kadar para teklif ederse etsin onlara satış yapmayız. Şu anda tüm desteğimiz Ukrayna’ya çünkü haksız, saldırgan ve savunulamaz bir saldırıyla karşı karşıyalar. Bizim Ukrayna ile işbirliğimize hiçbir şey gölge düşüremez. Bizim pozisyonumuz net.” 

By admin