Bu yılın başlarından beri dünyada kripto para odaklı en çok konuşulan konulardan biri olan MiCA yasa tasarısı, geçen hafta Avrupa Konseyi’nden geçmesinin ardından Avrupa Birliği’nin en önemli unsurlarından Avrupa Parlamentosu tarafından da kabul edildi.

Fon Transferi Yönetmeliği de oylanacak

MiCA’nın yanı sıra Avrupa Parlamentosu üyeleri, kriptoda yapılan transferlerde ödeyen ve alacaklıya ilişkin verileri içermesini zorunlu kılan Fon Transferi Yönetmeliğini de oylayacak. Bu maddeyle, kara para aklamanın önüne geçmek adına borsalardan çıkış yapan kripto paraların ulaştığı anonim cüzdanların bilgisinin borsalar tarafından regülasyon kurumlarına iletilmesi isteniyor.

Her iki metnin de tüm Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması ve yasalaşması bekleniyor. Süreç tamamlandıktan sonra, sabit coin’ler ve kripto para borsaları ile ilgili yeni yasaların uygulanmasına ilişkin kılavuzların 2024 yılında tamamlanması için 12 ila 18 aylık bir kural koyma süreci başlayacak.

200 milyon euroluk sınır maddesi yeniden dahil edilmişti

Özellikle MICA içindeki sabit coin maddeleri kripto para endüstrisi içinde de büyük tartışma yaratmıştı. Euroya bağlı olmayan sabit coin’ler için günlük 200 milyon dolarlık işlem sınırı getirilmişti. Bu kural, kısa süre önce MICA’nın içinden çıkarılmış ancak geçen hafta, Avrupa Konseyi2ne dahil olan bir Fransız delegasyonu tarafından bir kez daha tasarıya dahil edilmişti.

PoW maddesi de kaldırılmıştı

Dijital Varlıklarda Piyasalar regülasyonu MICA’nın içine Şubat ayında, Bitcoin başta olmak üzere İş Kanıtı sistemiyle çalışan kripto paraların yasaklanması maddesi de dahil edilmiş ancak daha sonra bu madde baskılar sonucu kaldırılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Haber Antalya Tente Articles Dizin Makale Kaliteli Backlink Film Dizi Sohbet Odaları Antalya Boya Son Dakika Habe Spor Haber Seo Hzimetleri 7/24haber Free Backlinks Free Shop Yüksek DR Backlink Articles Directory Articles Backlink Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platform Footer Backlink Backlink News Haber Aşk Sohbet