Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (International Organization of Securities Commissions – IOSCO), kripto paralar ve dijital piyasaları regüle etmek için ilk büyük adımı bugün attı.

Dünyada 130 üye ülkeye sahip olan ve, menkul kıymetler ve sermaye piyasaları düzenleyicileri arasında uluslararası işbirliği sağlama amacı günden organizasyon, tavsiye niteliğinde bazı standartlar belirledi.

Önerilen standartlar arasında çıkar çatışmaları, piyasa manipülasyonu, sınır ötesi regülasyon anlaşmaları, kripto paraların saklanması ve perakende yatırımcılara yönelik uygulamalara dair bazı kurallar ile detaylar belirlendi.

Sene sonunda tamamlanacak

Tüm bu konularla ilgili 18 kural belirlenirken, kurumdan yapılan açıklamada, standartların finalize edilmesi için sene sonunun hedeflendiği ifade edildi. Duyuruda ayrıca üye ülkelerin bu kuralları kullanarak, kendi regülasyonlarındaki boşukları doldurmasının hedeflendiği belirtildi.

“Hatalı bir şekilde büyümesine izin verildi”

Kurum başkanı olan Jean-Paul Servais, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, kuralların duyurulmasının, “Bitcoin ve Ether gibi kripto paraların yarattığı risklerin” önlenmesi için bir dönüm noktası olduğunu söyledi:

“Kripto sektörünün hatalı ve regülasyon olmadan büyümesine izin verildi. Yaşananların ardından bu düzenin artık değiştirilmesi ve regüle edilmesi gerekiyor”

FTX iflasından sonra başladılar

IOSCO, geçtiğimiz sene kasım ayında iflas eden ve tüm dünyadan milyonlarca kullanıcının mağdur olmasına neden olan FTX borsasının çöküşünden sonra küresel çapta bir kurallar bütünü hazırlama kararı almıştı.

DeFi da gelecek

Kripto para endüstrisinde en çok tartışılan unsurlardan biri olan merkeziyetsiz finans konusunda da kurumun sessiz kalmayacağı belirtildi. IOSCO, bu yaz ayları sonunda da DeFi hakkında yine benzer bir kurallar bütünü açıklayacak.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

By admin

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler Dini Sohbet eski chat siteleri Gabile Sohbet Sohbet Sitesi Cinsel Sohbet