Hindistan’ın Firozabad şehrindeki bir polis departmanı gelen şikayetleri Polygon blok zinciri üzerinde alacak. Bireyler kimlik bilgilerini girerek her konuda şikayetlerini departmana iletebilecekler.

İlk Bilgi Raporu (First Information Report – FIR) olarak adlandırılan platform sayesinde şehir halkının şikayetleri üçüncü taraflarca manipüle edilemeyecek.

“Şikayet etmek bile yasaktı”

Konuyla ilgili tweet’ler atan Polygon kurucularından Sandeep Nailwal, bu projenin kendisi için ayrı bir önem taşıdığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Polise yapılan şikayetler artık Polygon desteğiyle blok zinciri üzerinde olacak. Bu benim çok ama çok önemli. Ben, yerel polis teşkilatının yolsuzlaştığı ve onlar hakkında veya başka konularda şikayette bile bulunamadığımız bir dönemde büyüdüm. Olayların çoğu da tecavüz gibi suçlarla ilgiliydi. Yapılan şikayetler de değiştirilir ya da manipüle edilirdi. Blok zinciri üzerinde çalışacak olan FIR ile insanlar kimlik bilgilerini girerek şikayetlerini rahatça yapabilecekler. Düşük seviyedeki polisler FIR şikayetlerini kabul etmemezlik yapamayacaklar. Adalet konusunda bu, oyun değiştirici bir adım olacak”

Nailwal ayrıca bu geliştirmenin polis müdürü Ashish Tiwari sayesinde yapılabildiğini de belirtti ve Tiwari’yi tweet’leriyle övdü.

Sistem nasıl çalışacak?

Verilen bilgilere göre şikayetçi kişi, ReCaptcha doğrulama sistemiyle süreci başlatacak. Daha sonra sistem otomatik olarak şikayet konusunda bir polisi sorumlu tutacak. Sonunda ise platform yapılan kayda bir token numarası verecek ve şikayet süreci bu numara üzerinden takip edilecek.

FIR platformu ayrıca şehre bağlı olan bölge, semt ve köylerdeki şikayetleri de ayrı ayrı gruplandırabilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Haber Antalya Tente Articles Dizin Makale Kaliteli Backlink Film Dizi Sohbet Odaları Antalya Boya Son Dakika Habe Spor Haber Seo Hzimetleri 7/24haber Free Backlinks Free Shop Yüksek DR Backlink Articles Directory Articles Backlink Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platform Footer Backlink Backlink News Haber Aşk Sohbet