Tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği Fed faiz kararının ardından ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell basın toplantısı yaptı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Powell, enflasyon beklentilerinin yüzde 2’nin çok altında kalmaya devam ettiğini vurguladı. Powell, 2023 yılı için faiz indirimi yapmayı planlamadıklarını söyleyerek net bir şahin açıklamasında bulundu.

“Mevduat sahipleri paralarının güvende olduğunu bilsinler”

Fed Başkanı, tüm mevduat sahiplerinin tasarruflarının güvende olduğunu söyleyerek, “Bankacılık sistemindeki koşulları yakından izlemeye devam edeceğiz, sistemi güvenli ve sağlam tutmak için gereken tüm araçlarımızı kullanmaya hazırız” dedi.

Powell, “Yaşanan sıkıntılar çerçevesinde kamunun güvenliğini sağlamak için bir gidişat planlıyoruz. İhtiyaç duyulan zamanlarda destek sunmak için çalışmalar yapıyoruz. Bankaların yaşadığı sorunların önüne geçmek için çalışmalar yürütüyoruz. Amerikan bankacılık sisteminin gücünü korumasını sağlayacağız, bu çerçevede gerekenleri yapacağız.” dedi.

Bankacılık kriziyle ilgili bağımsız soruşturma sinyali

Fed Başkanı Powell, iki bankanın çöküşü ve yaklaşık iki hafta süren bankacılık krizine cevaben ayrıca, “Denetim ve düzenlemeyi güçlendirmemiz gerektiği açık” dedi ve merkez bankasının dahili bir inceleme yapacağını belirtti.

Powell gazetecilere, “Temel düzeyde, Silicon Valley Bank yönetimi kötü bir şekilde başarısız oldu. Denetçilerin bu riskleri gördüğünü ve müdahale ettiğini artık biliyoruz. Beni ilgilendiren tek şey burada neyin yanlış gittiğini tespit etmek.” dedi.

Powell’ın açıklamalarıyla Bitcoin düştü

Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası basın toplantısında kürsüye çıkmasıyla dünyanın önde gelen kripto paraları Bitcoin ile Ethereum, yüzde 2’den fazla değer kaybetti. Bitcoin de 1000 dolar düşerek 27 bin 400 dolara çekildi, Ethereum ise yüzde 3’e yakın düşüşle 1.752 dolara geriledi.

Öte yandan ABD’de çarşamba öğleden sonra hisse senetleri de dalgalandı. Dow yaklaşık yüzde 0,05 yükselirken S&P 500 yüzde 0,15 değer kazandı. Nasdaq yüzde 0,36 yükseldi. 2 yıllık Hazine tahvil getirileri son günlerde yükseldikten sonra düşüşünü sürdürdü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları chat sohbet net Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler eski chat siteleri Gabile Sohbet Sohbet Sitesi Cinsel Sohbet