Dünya bankacılık sektörü Silicon Valley Bank (SVB) krizini aşmaya çalışırken, ABD medyasından CNBC’nin haberine göre, sermaye bulamayan banka, satış kararı aldı ve bu konuda görüşmelere başladı. Haberde büyük finansal kurumların bankayı satın almak için istekli oldukları dile getirildi.

Mevduat çıkışları süreci etkiliyor

Bankanın satış kararı alması sektörde büyük ses getirirken, müşterilerin milyonlarca dolarlık mevduatlarını çekmek istemeleri de ekstra bir krize neden oldu. CNBC ve Reuters’ın verdiği habere göre mevduat çıkışları da bankanın satış görüşmelerini sekteye uğrattı.

1.8 milyar dolarlık açığı kapamak istiyorlar

Hatırlanacağı üzere SVB krizi çarşamba akşamı bankanın bilançosunu dengelemek için 1.75 milyar dolarlık hisse satışı açıklamasıyla başlamıştı. Banka, müşterilerine yönelik yaptığı bir açıklamada ABD Hazine tahvillerinden oluşan 21 milyar dolarlık portföyünün zararına satışından kaynaklanan 1,8 milyar dolarlık bir açığı kapatmak için gelire ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Bankanın 2 milyar dolardan fazla sermaye toplamak istediğini belirtmesinden sonra da, SVB hisselerinde yüzde 60’dan fazla düşüş gelmişti. Hisseler bugün de bir kez daha yüzde 60’ın üzerinde ek bir düşüş yaşadı.

Dünya bankacılık sektörünü etkiledi

SVB’nin yaşadığı problemler dünya bankacılık sektörünü de olumsuz etkiledi. Asya ve Avrupa’da bankaların hisselerinde düşüşler olurken, en büyük 4 ABD bankası da toplamda 50 milyar dolardan fazla değer kaybettiler. İngiliz bankalarından HSBC %4.8, Barclays ise %3.8 düştü.

First Republic bankasındaki hisse düşüşleri %30’u buldu ve işlemler durduruldu. Signature Bank’taki düşüş oranı ise %20 oldu.

Öte yandan banka CEO’sunun da son 2 haftada toplamda 3.56 milyon dolarlık hisse satışı yaptığı iddia ediliyor.

Uzmanlar ise SVB’deki sorunların diğer bankalara sıçrama olasılığının ise düşük olduğunu belirtiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By admin

Sohbet Sohbet Sohbet com Sohbetci Canlı Sohbet Dünyadan Haberler Makale Dizini Borsa Haberleri Makaleler Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Çevrimiçi haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Makaleler Dizin Makalesi Mobil Sohbet mobil Sohbet Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Ücretsiz Mağaza Haber Times E haber Türk Ücretsiz Geri Bağlantılar 7/24haber Footer Backlink Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizisi Spor Haberleri Kaliteli Backlink Haber Son Dakika Haber Seo Hızları Sohbet Odaları Sohbet Antalya Boya Haber Haber Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri Ats Tente tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet Sohbet Eski Mynet Sohbet Güncel Haberler Çemberleme Makinaları