Tether’in Bitcoin almasının nedeni, yatırım yaparak kâr etmek gibi gözükse de bence asıl ve tek sebebi kripto sektörünün ayakta kalmasını sağlamak.

Konuyu daha iyi anlamak için aşağıdaki 2 sorunun cevaplarına birlikte bakalım.

  1. Tether nasıl kâr ediyor?
  2. Tether’in elde ettiği kâr ile Bitcoin alması riskli mi?

1- Tether nasıl kâr ediyor?

Kendinizi bireysel ya da kurumsal bir müşteri yerine koyun.

Elinizde 100 dolar var ve siz bu parayı güvenli bir yerde risk almadan tutmak istiyorsunuz. Önünüzde 2 basit seçenek var:

  1. Bankada mevduat hesabına koyma
  2. Kısa vadeli devlet tahvili almak.

Peki bu parayı, kripto olarak tutmak isterseniz (sabit coin olarak), bu durumda vadeli mevduat ya da devlet tahvili faizinden yararlanma şansınız yok.

Tether şirketi bu para ile ne yapıyor?

Doğru tahmin ettiniz: Kısa/orta vadeli devlet tahvili alıyor.

Kısa vadeli devlet tahvili deyip geçmeyin. Fed’in faizleri artırması ile riski en düşük olan devlet tahvilinde bile yıllık getiri %4-5 civarında. Tether’in rezervlerinde son rapora göre 79.4 milyar dolar var. Kısa vadeli tahvil getirileri son dönemde çok yüksek olduğu için Tether bu anaparadan yaklaşık %3 kâr etmiş, yani 2.4 milyar dolar. Daha önceki sene bu kâr oranı %0.2 civarındaydı çünkü faizler düşüktü.

2- Bitcoin alması riskli mi?

Tether elde ettiği kârın %15 ile Bitcoin alacağını duyurdu.

Tether elde ettiği kârın bir kısmı ile Bitcoin alacağı için rezervlerini etkilemesi beklenmiyor. Yani burada USDT rezervleri açısından bir risk yok. Herkesin aklına USDT/LUNA faciası gelmiş olsa da buradaki durum farklı. Hatta bu şekilde kâr etmeye devam ederse önümüzdeki dönemde elinde en fazla Bitcoin olan şirketlerin başında gelecektir. Şu an itibari ile Tether’in elinde 52 bin 673 BTC bulunuyor.

Sonuç: USDT için risk yoksa Tether neden Bitcoin riskini alıyor?

Tether’in risksiz bir şekilde elindeki rezervlerden %3 ve üzerinde getiri sağlayabilmesine rağmen Bitcoin almasının tek bir nedeni var: Kripto sektörünü ayakta tutmaya yardımcı olmak.

Eğer kripto sektörü büyüme devam ederse USDT’ye talep artacağı için Tether şirketi elindeki rezervlerden kısa vadeli devlet tahviller ile milyarlarca dolar kâr etmeye devam edecektir. Ancak bu kârın ufak bir kısmının (%15) Bitcoin’de değerlendirilmesinin birincil amacı, bütün bileşenleri ile içinde oldukları geminin batmamasını sağlamak, ya da en azından durmasına izin vermemektir.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!

By admin

Sohbet News Time Yeni Sohbet Sosyal Haber Sohbet com Son Dakika Haber Güncel Son Dakika Dünyadan Haberler Makale Dizin Borsa Haberleri Articles Backlink Son dakika haberleri Muhabbet Cripto Haberler Online haberler Mobil Muhabbet Gündem Haberleri Moda Haber Articles Articles directory Mobil Sohbet mobil chat Dofollow Backlink Dofollow Backlink Platformu Backlink Shop Haber Times E haber Türk Free Backlink 7/24haber Footer Backlink Yüksek DR Backlink News Times Haber Film Dizi Kaliteli Backlink Haber Seo Hizmetleri Sohbet Odaları Antalya Boya Haberler Moda Haberleri Siyaset Haberleri Magazin Haberleri chat sohbet net Ats Tente Antalya tente Cinsel Sohbet Geveze Sohbet sohbet siteleri Güncel Haberler Finans Haberleri Kadın Moda Son dakika haberleri Düşen Domainler Mynet Sohbet Eski Mynet Sohbet Odaları Online Güncel Haberler Dini Sohbet eski chat siteleri Gabile Sohbet Sohbet Sitesi Cinsel Sohbet